Polityka i spoleczenstwo

Ważny minister poszedł do TVN24 i... Oj, dostało się Kaczyńskiemu i Nawrockiemu! „Nawet najgłupsze polecenie prezesa”

19 lutego 2026, 09:45764 wyswietlen
Udostępnij:

Karol Nawrocki zawetuje ustawę dotyczącą programu SAFE? Władysław Kosiniak-Kamysz uważa, że przed prezydentem poważny sprawdzian. – To jest test dla prezydenta Nawrockiego, czy wykona nawet najgłupsze polecenie płynące z PiS – dosadnie ocenił szef MON. Polska ma być największym beneficjentem unijnego programu SAFE. Gwarantuje on nisko oprocentowane pożyczki na uzbrojenie. Nasz kraj ma dostać ponad 40 mld euro. Wydawać by się mogło, że taki projekt powinien uzyskać ponadpolityczne poparcie, ale… nic z tego. PiS ruszyło do zmasowanego ataku na SAFE, przekonując, że wdrożenie programu to oddanie suwerenności i poddanie się rozkazom Brukseli i Berlina. Niewykluczone jest, że ustawę zawetuje prezydent Karol Nawrocki. Postawę prawicowego obozu ostro skrytykował szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, który gościł w „Kropce nad i” na antenie TVN24. Wicepremier stwierdził, że u Kaczyńskiego „wygrywa po raz kolejny logika partyjna, a nie logika patriotyczna”. – Bo tu jest wybór: albo bezpieczna, silna Polska, albo interesy partyjne. I on chyba poszedł w interes – mówił Kosiniak-Kamysz, który uważa też, że prezes ściga się z Grzegorzem Braunem i Konfederacją na radykalizm. Nie ma wątpliwości, że postawa PiS wywiera presję na Karola Nawrockiego, by zawetował ustawę wdrażającą SAFE. Prezydent pewnie by to zrobił, bo sam jest sceptyczny, ale byłby to dla niego wizerunkowy

Ważny minister poszedł do TVN24 i... Oj, dostało się Kaczyńskiemu i Nawrockiemu! „Nawet najgłupsze polecenie prezesa”

Karol Nawrocki zawetuje ustawę dotyczącą programu SAFE? Władysław Kosiniak-Kamysz uważa, że przed prezydentem poważny sprawdzian. – To jest test dla prezydenta Nawrockiego, czy wykona nawet najgłupsze polecenie płynące z PiS – dosadnie ocenił szef MON.

Polska ma być największym beneficjentem unijnego programu SAFE. Gwarantuje on nisko oprocentowane pożyczki na uzbrojenie. Nasz kraj ma dostać ponad 40 mld euro. Wydawać by się mogło, że taki projekt powinien uzyskać ponadpolityczne poparcie, ale… nic z tego. PiS ruszyło do zmasowanego ataku na SAFE, przekonując, że wdrożenie programu to oddanie suwerenności i poddanie się rozkazom Brukseli i Berlina. Niewykluczone jest, że ustawę zawetuje prezydent Karol Nawrocki. Postawę prawicowego obozu ostro skrytykował szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, który gościł w „Kropce nad i” na antenie TVN24.

Wicepremier stwierdził, że u Kaczyńskiego „wygrywa po raz kolejny logika partyjna, a nie logika patriotyczna”.

Bo tu jest wybór: albo bezpieczna, silna Polska, albo interesy partyjne. I on chyba poszedł w interes – mówił Kosiniak-Kamysz, który uważa też, że prezes ściga się z Grzegorzem Braunem i Konfederacją na radykalizm.

Nie ma wątpliwości, że postawa PiS wywiera presję na Karola Nawrockiego, by zawetował ustawę wdrażającą SAFE. Prezydent pewnie by to zrobił, bo sam jest sceptyczny, ale byłby to dla niego wizerunkowy cios. Jak tu wyjaśnić opinii publicznej, że blokuje się 40 mld euro na polską obronność? Nawrocki ma więc do wyboru: podpaść PiS czy podpaść opinii publicznej.

To jest test dla prezydenta Nawrockiego, czy wykona nawet najgłupsze polecenie płynące z PiS, od prezesa Kaczyńskiego – ocenił dosadnie Władysław Kosiniak-Kamysz. Jak podkreślił, mówienie zwierzchnikowi sił zbrojnych, że „powinien zawetować tę ustawę, to jest najgłupsze, co można zrobić”.

Bardzo niebezpieczne dla całej roli prezydenta, jaką odgrywa. Nie tylko jako prezydent Rzeczypospolitej, ale jako zwierzchnik sił zbrojnych – dodał. Wyjaśnił też, że – wbrew narracji PiS – „Amerykanie popierają program SAFE”.

W wielu rozmowach z przedstawicielami państwa amerykańskiego, z ambasadorem, z innymi osobami mówiłem o korzyściach SAFE i zawsze widziałem akceptację. NATO popiera program SAFE. W NATO filarem są Stany Zjednoczone – wskazał Władysław Kosiniak-Kamysz.

Źródło: TVN24

Udostepnij artykul

Komentarze

Ladowanie...

Dodaj komentarz