Polityka i spoleczenstwo

Tusk odpali polityczną bombę, prawda o Nawrockim wyjdzie na jaw? „Publiczna prezentacja”

18 lutego 2026, 09:49330 wyswietlen
Udostępnij:

Donald Tusk wrzuci na polską scenę polityczny granat? Rząd ma przedstawić raport, które ujawni powiązania środowiska Karola Nawrockiego z branżą cyfrowych aktywów. Karol Nawrocki wspiera kryptowaluty Karol Nawrocki już dwa razy – pod koniec 2025 r. i początkiem br. – zawetował ustawę o kryptowalutach, którą wcześniej przegłosowały Sejm i Senat. Jak podaje, „Wyborcza”, teraz Donald Tusk i jego rząd przedstawią dowody na rzekome związki prezydenta z giełdą kryptowalut Zondacrypto. Ma chodzić nie tylko o Nawrockiego, ale też Przemysława Wiplera z Konfederacji, Janusza Kowalskiego z PiS, europosła Adama Bielana czy byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę. Czyli, jak widać, szersze prawicowe środowisko. Sam Pałac Prezydencki upiera się, że weta padły z powodu tego, że ustawa była powszechnie krytykowana przez branżę kryptowalut. Czy jednak sprawa ma drugie dno? Donald Tusk odpali bombę? Media podają, że giełda kryptowalut Zondacrypto miała rzekomo wspierać Nawrockiego podczas kampanii prezydenckiej. Do tego wiadomo, że współfinansowała prawicowe wydarzenie środowiska MAGA w Europie. Powróćmy teraz do samej ustawy. Niemal cała branża kryptowalut wskazywała na to, że rządowa ustawa, jeżeli wejdzie w życie, de facto uderzy w polski rynek. Chodziło o to, że sprawować kontrolę nad nią miała KNF, która przez ostatnie lata – zdaniem kryptoekspertów – zachowywała się względem niej

Tusk odpali polityczną bombę, prawda o Nawrockim wyjdzie na jaw? „Publiczna prezentacja”

Donald Tusk wrzuci na polską scenę polityczny granat? Rząd ma przedstawić raport, które ujawni powiązania środowiska Karola Nawrockiego z branżą cyfrowych aktywów.

Karol Nawrocki wspiera kryptowaluty

Karol Nawrocki już dwa razy – pod koniec 2025 r. i początkiem br. – zawetował ustawę o kryptowalutach, którą wcześniej przegłosowały Sejm i Senat. Jak podaje, „Wyborcza”, teraz Donald Tusk i jego rząd przedstawią dowody na rzekome związki prezydenta z giełdą kryptowalut Zondacrypto. Ma chodzić nie tylko o Nawrockiego, ale też Przemysława Wiplera z Konfederacji, Janusza Kowalskiego z PiS, europosła Adama Bielana czy byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę. Czyli, jak widać, szersze prawicowe środowisko.

Sam Pałac Prezydencki upiera się, że weta padły z powodu tego, że ustawa była powszechnie krytykowana przez branżę kryptowalut. Czy jednak sprawa ma drugie dno?

Donald Tusk odpali bombę?

Media podają, że giełda kryptowalut Zondacrypto miała rzekomo wspierać Nawrockiego podczas kampanii prezydenckiej. Do tego wiadomo, że współfinansowała prawicowe wydarzenie środowiska MAGA w Europie.

Powróćmy teraz do samej ustawy. Niemal cała branża kryptowalut wskazywała na to, że rządowa ustawa, jeżeli wejdzie w życie, de facto uderzy w polski rynek. Chodziło o to, że sprawować kontrolę nad nią miała KNF, która przez ostatnie lata – zdaniem kryptoekspertów – zachowywała się względem niej zbyt rygorystycznie. Teraz miałaby jeszcze większą władzę – mogłaby m.in. blokować domeny kryptowalutowych giedł.

Na to wszystko nałożyły się dość wysokie opłaty za nadzór. Wielu ekspertów twierdziło, że podpis prezydenta sprawiłby, że giełdy kryptowalutowe przeniosłyby się do innych krajów, tam założyły swoje siedziby i płaciły podatki, a i tak działały na terenie Polski, gdyż  Unia Europejska umożliwia tzw. paszportowanie. Efekt byłby więc taki, że straciłby budżet państwa.

Pytanie jednak, co dokładnie upublicznią rząd i służby. Jak podaje Onet, planują „ujawnienie wszystkich dowodów dotyczących powiązań prezydenta i grupy prawicowych polityków z rynkiem kryptowalut”. Możliwe, że chodzi więc o lobbing? Na ostateczny osąd przyjdzie nam poczekać, gdy poznamy szczegóły.

źródło: wyborcza.pl, Onet

Udostepnij artykul

Komentarze

Ladowanie...

Dodaj komentarz