Polityka i spoleczenstwo

Trump żali się na brak Nobla! Ujawniono kuriozalny list do europejskiego premiera. „Nie czuję obowiązku...”

19 stycznia 2026, 12:49203 wyswietlen
Udostępnij:

Tego jeszcze nie grali: Donald Trump napisał list do premiera Norwegii Jonasa Gahra Store’a, w którym żali się, że nie dostał Pokojowej Nagrody Nobla. W związku z tym nie czuje się zobowiązany do myślenia „wyłącznie o pokoju”. Trump ma w nosie pokój, bo nie dostał Nobla Już wiemy, dlaczego Donald Trump tak uwziął się na przejęcie Grenlandii! Po prostu obraził się, że nie dostał pokojowego Nobla, więc ani myśli już o tym, by utrzymać pokój na świecie! – Drogi Jonasie [chodzi o Jonasa Gahra Store’a, premiera Norwegii]: Zważywszy na to, że twój kraj postanowił nie przyznać mi Pokojowej Nagrody Nobla za powstrzymanie ośmiu wojen, nie czuję już obowiązku myślenia wyłącznie o pokoju, choć zawsze będzie on dominujący, ale mogę teraz myśleć o tym, co jest dobre i właściwe dla Stanów Zjednoczonych Ameryki — czytamy w liście Trumpa do premiera Norwegii, który ujawnił dziennikarz Nick Schifrin. Jak dodał, „Dania nie może chronić tego terytorium [Grenlandii] przed Rosją ani Chinami”, więc, jak sugeruje, nie ma ona prawa do tego terytorium. NEW: @potus letter to @jonasgahrstore links @NobelPrize to Greenland, reiterates threats, and is forwarded by the NSC staff to multiple European ambassadors in Washington. I obtained the text from multiple officials: Dear

Trump żali się na brak Nobla! Ujawniono kuriozalny list do europejskiego premiera. „Nie czuję obowiązku...”

Tego jeszcze nie grali: Donald Trump napisał list do premiera Norwegii Jonasa Gahra Store’a, w którym żali się, że nie dostał Pokojowej Nagrody Nobla. W związku z tym nie czuje się zobowiązany do myślenia „wyłącznie o pokoju”.

Trump ma w nosie pokój, bo nie dostał Nobla

Już wiemy, dlaczego Donald Trump tak uwziął się na przejęcie Grenlandii! Po prostu obraził się, że nie dostał pokojowego Nobla, więc ani myśli już o tym, by utrzymać pokój na świecie!

– Drogi Jonasie [chodzi o Jonasa Gahra Store’a, premiera Norwegii]: Zważywszy na to, że twój kraj postanowił nie przyznać mi Pokojowej Nagrody Nobla za powstrzymanie ośmiu wojen, nie czuję już obowiązku myślenia wyłącznie o pokoju, choć zawsze będzie on dominujący, ale mogę teraz myśleć o tym, co jest dobre i właściwe dla Stanów Zjednoczonych Ameryki — czytamy w liście Trumpa do premiera Norwegii, który ujawnił dziennikarz Nick Schifrin.

Jak dodał, „Dania nie może chronić tego terytorium [Grenlandii] przed Rosją ani Chinami”, więc, jak sugeruje, nie ma ona prawa do tego terytorium.

Mało tego, w sobotę prezydent USA ogłosił, że od 1 lutego nałoży nowe cła w wysokości 10 proc. te kraje, które chcą zablokować zajęcie wyspy przez Waszyngton. To dodatkowa próba nacisku na świat, by ten zgodził się na zajęcie Grenlandii przez Amerykę.

Co na to noblistka?

To, że Trump ma obsesję na punkcie pokojowego Nobla i ma żal, że nie dostał tej nagrody, nie jest tajemnicą. Doszło wręcz do tego, że wenezuelska opozycjonistka i ostatnia laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Maria Corina Machado, przekazała amerykańskiemu liderowi swoją nagrodę. — Tak, wręczyłam prezydentowi Trumpowi Nagrodę Nobla (…) w uznaniu za jego wyjątkowe oddanie na rzecz naszej wolności — przekazała.

To jednak tylko symbol. Komitet Noblowski stanowczo przekazał, że Machado dożywotnio utrzymuje tytuł laureatki, a nie Trump, który przejął jej medal.

Trump ma kompleks związany z tym, że pokojowego Nobla dostał Barack Obama i to w szczególnym momencie – na początku kadencji, gdy nie miał jeszcze szansy zakończenia żadnej wojny (potem zresztą USA zaatakowały Syrię). Republikanin uważa, że zasłużył na nagrodę i to niesprawiedliwe, że jej nie dostał.

Źródło: Nick Schifrin/X

Udostepnij artykul

Komentarze

Ladowanie...

Dodaj komentarz