Sikorski usłyszał, co Nawrocki mówił podczas uroczystości. Z samego rana zwrócił się do prezydenta. „Pragnę uspokoić”
Podczas uroczystości w Poznaniu Karol Nawrocki mówił, że Polska jest gotowa bronić zachodniej granicy. Słowa prezydenta wymownie skomentował Radosław Sikorski. – Zagrożenie jest żadne – napisał szef MSZ. Nawrocki przemawia, Sikorski komentuje W sobotę 27 grudnia w Poznaniu odbyły się uroczystości upamiętniające 107 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Na miejscu obecny był prezydent Karol Nawrocki. – Powstańcy wielkopolscy podjęli swoją walkę w imieniu kolebki polskości. Podjęli swoją walkę w imieniu swoich ojców, matek, dziadków i pradziadków, którzy przez dziesiątki lat nie poddali się imperializmowi pruskiemu – mówił. – Podjęli swoją walkę po to, aby Polska była Polską, bo nie ma Polski bez Wielkopolski i nie ma Wielkopolski bez Polski – dodał prezydent. Nawiązał też do koronacji Bolesława Chrobrego, której 1000-lecie przypadało w tym roku. Nawrocki mówił, że pierwszy polski król przyjął koronę, która symbolizuje niepodległość, suwerenność oraz narodową wspólnotę. – Polska wspólnota narodowa jest otwarta na Zachód, ale też gotowa do obrony zachodniej granicy Rzeczpospolitej, o czym wiedzieli powstańcy wielkopolscy – dodał. I właśnie na te słowa zwrócił uwagę Radosław Sikorski, bo czy nie brzmi to jak kolejna szpileczka wymierzona w Zachód, podczas gdy realne zagrożenie znajduje się na Wschodzie? – Pragnę uspokoić Pana Prezydenta, że dopóki Niemcy są w NATO i UE, a rządzą

Podczas uroczystości w Poznaniu Karol Nawrocki mówił, że Polska jest gotowa bronić zachodniej granicy. Słowa prezydenta wymownie skomentował Radosław Sikorski. – Zagrożenie jest żadne – napisał szef MSZ.
Nawrocki przemawia, Sikorski komentuje
W sobotę 27 grudnia w Poznaniu odbyły się uroczystości upamiętniające 107 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Na miejscu obecny był prezydent Karol Nawrocki.
– Powstańcy wielkopolscy podjęli swoją walkę w imieniu kolebki polskości. Podjęli swoją walkę w imieniu swoich ojców, matek, dziadków i pradziadków, którzy przez dziesiątki lat nie poddali się imperializmowi pruskiemu – mówił. – Podjęli swoją walkę po to, aby Polska była Polską, bo nie ma Polski bez Wielkopolski i nie ma Wielkopolski bez Polski – dodał prezydent. Nawiązał też do koronacji Bolesława Chrobrego, której 1000-lecie przypadało w tym roku. Nawrocki mówił, że pierwszy polski król przyjął koronę, która symbolizuje niepodległość, suwerenność oraz narodową wspólnotę.
– Polska wspólnota narodowa jest otwarta na Zachód, ale też gotowa do obrony zachodniej granicy Rzeczpospolitej, o czym wiedzieli powstańcy wielkopolscy – dodał. I właśnie na te słowa zwrócił uwagę Radosław Sikorski, bo czy nie brzmi to jak kolejna szpileczka wymierzona w Zachód, podczas gdy realne zagrożenie znajduje się na Wschodzie?
– Pragnę uspokoić Pana Prezydenta, że dopóki Niemcy są w NATO i UE, a rządzą nimi chrześcijańscy lub socjal demokraci, zagrożenie naszej zachodniej granicy jest żadne – napisał na platformie X Radosław Sikorski. – Powstać mogłoby dopiero, gdyby władzę za Odrą objęli eurofobiczni nacjonaliści – dodał szef MSZ. Na myśli miał rosnące poparcie skrajnie prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec. W ostatnich sondażach AfD zyskuje stabilne, ponaddwudziestoprocentowe poparcie.
Pragnę uspokoić Pana Prezydenta, że dopóki Niemcy są w NATO i UE, a rządzą nimi chrześcijańscy lub socjal demokraci, zagrożenie naszej zachodniej granicy jest żadne.
Powstać mogłoby dopiero, gdyby władzę za Odrą objęli eurofobiczni nacjonaliści.— Radosław Sikorski 🇵🇱🇪🇺 (@sikorskiradek) December 28, 2025
107 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku, dzień po przybyciu do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego. Było to największe – i jedno z nielicznych – wygranych polskich powstań. Zryw trwał 52 dni. Na początku stycznia zdobyto miasto, do połowy stycznia wyzwolono większą część regionu. Powstanie zakończyło się po podpisaniu przez Ententę i Republikę Weimarską rozejmu w Trewirze, gdzie potwierdzono zdobycze powstańców. Ostateczne zwycięstwo zostało przypieczętowane podczas podpisania traktatu wersalskiego, który przyznawał Polsce prawie całą Wielkopolskę.
Udostepnij artykul
