Sejm odrzuci weto Nawrockiego?! W Sejmie kluczowe głosowanie, minister Żurek apeluje. „Test uczciwości”
Sejm będzie głosował w piątek nad odrzuceniem prezydenckiego weta. Minister Sprawiedliwości Waldemar Żurek nie ma wątpliwości, że dla polityków będzie to „test uczciwości wobec obywateli”. 13 marca prezydent Karol Nawrocki zawetował nowelizację Kodeksu postępowania karnego. Chodzi o projekt, w którym znajdowały się między innymi zapisy dotyczące ograniczenia nadmiernego stosowania tymczasowego aresztu. Rzecznik prezydenta Rafał Leśkiewicz tłumaczył, że „przyjęcie pojedynczych rozwiązań korzystnych, nie jest wystarczającą przesłanką do podpisania ustawy”. Co ciekawe, prezydenckie weto nie spodobało się tak bliskim Nawrockiemu środowiskom kibicowskim. Na meczach Ekstraklasy w całej Polsce wisiały banery uderzające w prezydenta, z hasłami w stylu „Judasz” czy „Nie jesteś jednym z nas”. Tak ostra reakcja była ogromnym szokiem dla Kancelarii Prezydenta. Nawrocki wetuje, Sejm głosuje W piątek w Sejmie odbędzie się głosowanie nad odrzuceniem prezydenckiego weta. Minister Sprawiedliwości Waldemar Żurek nie ma wątpliwości, że dla polityków będzie to „test uczciwości”. – Dziś w Sejmie odbędzie się prosty test uczciwości. Nie wobec rządu. Nie wobec prezydenta. Wobec obywateli. Głosowanie nad odrzuceniem weta pokaże, kto naprawdę chce uczciwej procedury karnej, a kto woli dalej bronić państwa, które działa na skróty – napisał Żurek na platformie X. Jak dodał, ustawa „nie miała nikogo chronić”, a „ograniczyć nadużywanie tymczasowego aresztu, uporządkować przepisy i wzmocnić

Sejm będzie głosował w piątek nad odrzuceniem prezydenckiego weta. Minister Sprawiedliwości Waldemar Żurek nie ma wątpliwości, że dla polityków będzie to „test uczciwości wobec obywateli”.
13 marca prezydent Karol Nawrocki zawetował nowelizację Kodeksu postępowania karnego. Chodzi o projekt, w którym znajdowały się między innymi zapisy dotyczące ograniczenia nadmiernego stosowania tymczasowego aresztu. Rzecznik prezydenta Rafał Leśkiewicz tłumaczył, że „przyjęcie pojedynczych rozwiązań korzystnych, nie jest wystarczającą przesłanką do podpisania ustawy”. Co ciekawe, prezydenckie weto nie spodobało się tak bliskim Nawrockiemu środowiskom kibicowskim. Na meczach Ekstraklasy w całej Polsce wisiały banery uderzające w prezydenta, z hasłami w stylu „Judasz” czy „Nie jesteś jednym z nas”. Tak ostra reakcja była ogromnym szokiem dla Kancelarii Prezydenta.
Nawrocki wetuje, Sejm głosuje
W piątek w Sejmie odbędzie się głosowanie nad odrzuceniem prezydenckiego weta. Minister Sprawiedliwości Waldemar Żurek nie ma wątpliwości, że dla polityków będzie to „test uczciwości”.
– Dziś w Sejmie odbędzie się prosty test uczciwości. Nie wobec rządu. Nie wobec prezydenta. Wobec obywateli. Głosowanie nad odrzuceniem weta pokaże, kto naprawdę chce uczciwej procedury karnej, a kto woli dalej bronić państwa, które działa na skróty – napisał Żurek na platformie X. Jak dodał, ustawa „nie miała nikogo chronić”, a „ograniczyć nadużywanie tymczasowego aresztu, uporządkować przepisy i wzmocnić gwarancje obywatela w starciu z państwem”.
– Dlatego wokół niej było tyle politycznego krzyku. Zamiast rozmowy o faktach dostaliśmy straszenie pedofilami, terrorystami, granicą i wszystkim, co tylko da się wrzucić do jednego, kłamliwego worka – wskazał minister. – To stara metoda. Gdy brakuje argumentów przeciw uczciwszym regułom, zaczyna się granie strachem – podkreślił.
– Każdy klub będzie musiał odpowiedzieć sobie na proste pytanie: czy stoi po stronie obywatela i jego praw, czy po stronie opresyjnych przepisów nadużywanych przez poprzednią władzę – ocenił dosadnie Waldemar Żurek. – Czy partie, które mówią o wolności gospodarczej, wolności jednostki i o swej własnej niezależności w rzeczywistości są na krótkim pasku z Nowogrodzkiej? – zapytał na koniec.
Dziś w Sejmie odbędzie się prosty test uczciwości.
Nie wobec rządu. Nie wobec prezydenta. Wobec obywateli.
Głosowanie nad odrzuceniem weta pokaże, kto naprawdę chce uczciwej procedury karnej, a kto woli dalej bronić państwa, które działa na skróty.
Ta ustawa nie miała nikogo…
— Waldemar Żurek (@w_zurek) March 27, 2026
Udostepnij artykul
