Polityka i spoleczenstwo

Pałac odkrył karty, OTO nowy plan Nawrockiego. Tusk już zareagował, co za szpila! „Proponuję zacząć od...”

2 maja 2026, 11:58161 wyswietlen
Udostępnij:

Karol Nawrocki bierze się za zmianę konstytucji! 3 maja zostanie powołana specjalna rada, która ma się zająć zmianą ustawy zasadniczej. – Proponuję zacząć od przestrzegania aktualnej – zakpił z prezydenckiego pomysłu Donald Tusk. Nowa konstytucja? Karol Nawrocki nigdy nie ukrywał, że jego celem jest zmiana Konstytucji, a co za tym idzie – ustroju obowiązującego w Polsce. Marzy mu się system prezydencki. Już teraz Nawrocki nie ma oporów, by uzurpować sobie większe kompetencje, niż wynika to z prawa, ale z odpowiednio napisaną ustawą zasadniczą nie miałby już żadnych hamulców. – Ja z uznaniem patrzę na twórców konstytucji z roku 1997 roku, której jestem i będę strażnikiem. Natomiast dzisiaj, po blisko 30 latach, jesteśmy w zupełnie nowej sytuacji społecznej i geopolitycznej. Przez blisko 30 lat wydarzyło się tak wiele sporów konstytucyjnych, w ostatnim czasie tak regularnie łamano polską konstytucję, że my, jako klasa polityczna musimy zacząć działać nad rozwiązaniami nowej ustawy zasadniczej, która będzie gotowa do przyjęcia, mam nadzieję, w roku 2030 – zapowiadał w swoim orędziu po wyborach prezydenckich. No i zmierza do celu – Właśnie gruchnęła wiadomość o powołaniu specjalnej rady, której zadaniem będzie przygotowanie projektu nowej konstytucji. – W Święto Konstytucji 3 Maja rozpoczynamy proces tworzenia Rady do spraw nowej Konstytucji.

Pałac odkrył karty, OTO nowy plan Nawrockiego. Tusk już zareagował, co za szpila! „Proponuję zacząć od...”

Karol Nawrocki bierze się za zmianę konstytucji! 3 maja zostanie powołana specjalna rada, która ma się zająć zmianą ustawy zasadniczej. – Proponuję zacząć od przestrzegania aktualnej – zakpił z prezydenckiego pomysłu Donald Tusk.

Nowa konstytucja?

Karol Nawrocki nigdy nie ukrywał, że jego celem jest zmiana Konstytucji, a co za tym idzie – ustroju obowiązującego w Polsce. Marzy mu się system prezydencki. Już teraz Nawrocki nie ma oporów, by uzurpować sobie większe kompetencje, niż wynika to z prawa, ale z odpowiednio napisaną ustawą zasadniczą nie miałby już żadnych hamulców.

Ja z uznaniem patrzę na twórców konstytucji z roku 1997 roku, której jestem i będę strażnikiem. Natomiast dzisiaj, po blisko 30 latach, jesteśmy w zupełnie nowej sytuacji społecznej i geopolitycznej. Przez blisko 30 lat wydarzyło się tak wiele sporów konstytucyjnych, w ostatnim czasie tak regularnie łamano polską konstytucję, że my, jako klasa polityczna musimy zacząć działać nad rozwiązaniami nowej ustawy zasadniczej, która będzie gotowa do przyjęcia, mam nadzieję, w roku 2030 – zapowiadał w swoim orędziu po wyborach prezydenckich. No i zmierza do celu – Właśnie gruchnęła wiadomość o powołaniu specjalnej rady, której zadaniem będzie przygotowanie projektu nowej konstytucji.

W Święto Konstytucji 3 Maja rozpoczynamy proces tworzenia Rady do spraw nowej Konstytucji. Tego dnia zostaną powołani pierwsi członkowie tej rady – zapowiedział rzecznik prezydenta Rafał Leśkiewicz na antenie Polsat News. W składzie nowego gremium mają znaleźć się przedstawiciele klubów i kół poselskich – po dwie osoby z każdego klubu i po jednej z każdego koła oraz eksperci i osoby które „mają różną wrażliwość, różne poglądy, różne postrzeganie kwestii dotyczących prawa, funkcjonowania prawa, też funkcjonowania dotychczasowej konstytucji”, cokolwiek to znaczy.

To nie będą spotkania przy kawie i ciasteczkach, a konkretna, merytoryczna praca (…) Właśnie o to chodzi, żeby się ścierały różne poglądy, różne opinie – opowiadał Leśkiewicz. Trudno się spodziewać, że do nowej rady dołączą przedstawiciele obozu władzy. Oczywiste jest, że w sytuacji obecnego podziału politycznego nie da się napisać takiej nowej konstytucji, która zadowalałaby każdą stronę. Co ciekawe, nawet PiS nie ma interesu w ustawie zasadniczej, która zbytnio wzmacnia prezydenta. Wygląda więc na to, że skończy się jednak na kawie i ciasteczkach.

Tusk wbija szpilę

O prezydenckiej inicjatywie usłyszał już Donald Tusk. Premier skomentował sprawę i nie odpuścił sobie wbicia szpili w Nawrockiego.

Pan Karol Nawrocki ogłosił, że będzie pracował nad nową konstytucją. Proponuję zacząć od przestrzegania aktualnej – napisał szef rządu. W podobnym tonie wypowiedział się szef MSWiA Marcin Kierwiński.

Panie Prezydencie, w sprawie tej rady ds. nowej Konstytucji. Najpierw masa, potem rzeźba… Najpierw szacunek wobec obecnej a potem myślimy o nowej – napisał minister.

Udostepnij artykul

Komentarze

Ladowanie...

Dodaj komentarz