Polityka i spoleczenstwo

Nawrocki słyszy? Generał w ostrych słowach mówi o jego żalach i pretensjach do Tuska. „Niestety takim działaniem...”

1 czerwca 2026, 17:3141 wyswietlen
Udostępnij:

Karol Nawrocki ma pretensje, że Donald Tusk podpisał traktat z Wielką Brytanią bez konsultacji z nim. Generał Roman Polko ostro ocenia zachowanie prezydenta. Premierzy Donald Tusk i Keir Starmer podpisali traktat o partnerstwie w zakresie bezpieczeństwa i obronności między Polską a Wielką Brytanią. Brzmi jak świetna wiadomość, prawda? Nie dla Karola Nawrockiego i jego świty. Prezydent dąsał się, że traktat został wynegocjowany bez konsultacji z nim. I nie chciał dać zapewnienia, że ratyfikuje porozumienie. – Nie powiem, co z nim zrobię, bo muszę się zapoznać z tymi sprawami, ale myślę, że dobrze byłoby przed podpisywaniem zobowiązań w imieniu narodu polskiego informować Kancelarię Prezydenta i prezydenta, że tego typu rozwiązania są przygotowywane – mówił Nawrocki. Generał Roman Polko nie ukrywa rozczarowania zachowaniem prezydenta. W programie „Fakt Live” dziwił się, że zakwestionowano w ogóle, że Nawrocki podpisze porozumienie. – To jest coś, co buduje nasze bezpieczeństwo i nawet jeżeli prezydent ma pretensje, że ta komunikacja była niewłaściwa, to powinien porozmawiać o tym w zaciszu gabinetów, a być może sprawdzić swoich pracowników – ocenia były dowódca GROM. –  Z dokumentów, które przedstawiono, wynika, że te informacje docierały do Kancelarii Prezydenta, ale pewnie nie dotarły do samego pana prezydenta. Czasem warto przejrzeć własne podwórko.

Nawrocki słyszy? Generał w ostrych słowach mówi o jego żalach i pretensjach do Tuska. „Niestety takim działaniem...”

Karol Nawrocki ma pretensje, że Donald Tusk podpisał traktat z Wielką Brytanią bez konsultacji z nim. Generał Roman Polko ostro ocenia zachowanie prezydenta.

Premierzy Donald Tusk i Keir Starmer podpisali traktat o partnerstwie w zakresie bezpieczeństwa i obronności między Polską a Wielką Brytanią. Brzmi jak świetna wiadomość, prawda? Nie dla Karola Nawrockiego i jego świty. Prezydent dąsał się, że traktat został wynegocjowany bez konsultacji z nim. I nie chciał dać zapewnienia, że ratyfikuje porozumienie.

Nie powiem, co z nim zrobię, bo muszę się zapoznać z tymi sprawami, ale myślę, że dobrze byłoby przed podpisywaniem zobowiązań w imieniu narodu polskiego informować Kancelarię Prezydenta i prezydenta, że tego typu rozwiązania są przygotowywane – mówił Nawrocki.

Generał Roman Polko nie ukrywa rozczarowania zachowaniem prezydenta. W programie „Fakt Live” dziwił się, że zakwestionowano w ogóle, że Nawrocki podpisze porozumienie.

To jest coś, co buduje nasze bezpieczeństwo i nawet jeżeli prezydent ma pretensje, że ta komunikacja była niewłaściwa, to powinien porozmawiać o tym w zaciszu gabinetów, a być może sprawdzić swoich pracowników – ocenia były dowódca GROM. –  Z dokumentów, które przedstawiono, wynika, że te informacje docierały do Kancelarii Prezydenta, ale pewnie nie dotarły do samego pana prezydenta. Czasem warto przejrzeć własne podwórko. Nawet jeżeli ze strony rządowej coś było nie tak, to porozmawiać między sobą, a nie podawać w wątpliwość relacje polsko-brytyjskie, które są bardzo dobre – dodaje ekspert.

A jakie są, zdaniem generała, powody takiego zachowania prezydenta?

Może ego, urażona osobista ambicja, że nie poproszono go wcześniej o zgodę i dlatego przy oczywistych rozwiązaniach będzie je kwestionował – zastanawia się gen. Polko. Jak dodał, „prezydent Karol Nawrocki niestety takim działaniem czy takimi wypowiedziami nie buduje naszego bezpieczeństwa”.

Zdaniem generała politycy swoimi gierkami wpisują się w „kremlowską doktrynę wojny buntowniczej”.

Naprawdę trochę pomiarkowania, trochę odsunięcia na bok osobistych ambicji i chęci poszerzania obszarów władzy i więcej pozytywnej komunikacji w imię bezpieczeństwa Rzeczpospolitej – zaapelował do rządzących państwem generał.

Źródło: Fakt

Udostepnij artykul

Komentarze

Ladowanie...

Dodaj komentarz