Polityka i spoleczenstwo

Nawrocki ogłosił TO tuż przed spotkaniem z Tuskiem. Ostra reakcja z obozu władzy! „Wstyd”

9 stycznia 2026, 15:21935 wyswietlen
Udostępnij:

Jeszcze przed spotkaniem z Donaldem Tuskiem, Karol Nawrocki ogłosił decyzję o zawetowaniu trzech ustaw. – Wygląda na to, że weto stanie się codziennością. Tak jak się spodziewałem – skomentował premier. Nawrocki ogłasza kolejne weta W piątek 9 stycznia na godzinę 13:30 umówiono spotkanie premiera i prezydenta. Zanim jednak rozmowa liderów się rozpoczęła, Kancelaria Prezydenta opublikowała nagranie, na którym Karol Nawrocki informuje o zawetowaniu trzech ustaw. Chodzi o nowelizację umożliwiającą blokowanie nielegalnych treści w internecie, ustawę o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz ustawę dotyczącą rynku ubezpieczeń. – Będę podpisywał ustawy, gdy służą Polakom. Będę je wetował, gdy uderzają w wolność, godność i bezpieczeństwo – mówił Nawrocki w blisko 9-minutowym nagraniu. Jak podkreślał, „nie jest notariuszem” i „rządzący powinni to zrozumieć”. W tym tygodniu podpisałem kolejnych dwanaście ustaw przekazanych przez Marszałka Sejmu. To ważne zmiany w kodeksie pracy, planach inwestycyjnych gmin, w bezpieczeństwie Bałtyku czy ustawa porządkująca funkcjonowanie spółdzielni mieszkaniowych. Łącznie już 144 razy mój podpis… pic.twitter.com/M6e7yEfUHL — Kancelaria Prezydenta RP (@prezydentpl) January 9, 2026 Najwięcej kontrowersji wywołało to pierwsze weto, dotyczące usług cyfrowych. – To sprawa niezwykle ważna, która wymaga skutecznego i mądrego uregulowania. Zawsze dlatego nie można było jej zniszczyć złymi wrzutkami legislacyjnymi. Po raz kolejny do dobrych rozwiązań doklejono szkodliwe

Nawrocki ogłosił TO tuż przed spotkaniem z Tuskiem. Ostra reakcja z obozu władzy! „Wstyd”

Jeszcze przed spotkaniem z Donaldem Tuskiem, Karol Nawrocki ogłosił decyzję o zawetowaniu trzech ustaw. – Wygląda na to, że weto stanie się codziennością. Tak jak się spodziewałem – skomentował premier.

Nawrocki ogłasza kolejne weta

W piątek 9 stycznia na godzinę 13:30 umówiono spotkanie premiera i prezydenta. Zanim jednak rozmowa liderów się rozpoczęła, Kancelaria Prezydenta opublikowała nagranie, na którym Karol Nawrocki informuje o zawetowaniu trzech ustaw.

Chodzi o nowelizację umożliwiającą blokowanie nielegalnych treści w internecie, ustawę o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz ustawę dotyczącą rynku ubezpieczeń.

Będę podpisywał ustawy, gdy służą Polakom. Będę je wetował, gdy uderzają w wolność, godność i bezpieczeństwo – mówił Nawrocki w blisko 9-minutowym nagraniu. Jak podkreślał, „nie jest notariuszem” i „rządzący powinni to zrozumieć”.

Najwięcej kontrowersji wywołało to pierwsze weto, dotyczące usług cyfrowych.

– To sprawa niezwykle ważna, która wymaga skutecznego i mądrego uregulowania. Zawsze dlatego nie można było jej zniszczyć złymi wrzutkami legislacyjnymi. Po raz kolejny do dobrych rozwiązań doklejono szkodliwe przepisy – grzmiał Nawrocki. – Jako prezydent nie mogę podpisać ustawy, która w praktyce oznacza administracyjną cenzurę – dodał. Z taką oceną nie zgadza się minister cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski.

Prezydent zawetował bezpieczeństwo w Internecie. To cios wymierzony w Polskę i w Polaków.  Karol Nawrocki wetując ustawę o usługach cyfrowych (DSA), wystawił polskie dzieci na żer internetowym predatorom. To weto to nie jest obrona wolności słowa – to klauzula bezpieczeństwa dla pedofilów i oszustów, którzy mogą czuć się w polskiej sieci bezkarni – ostro skomentował decyzję prezydenta wicepremier. – Wetując DSA Prezydent mówi: najpierw algorytmy, najpierw hejt, najpierw zło – dopiero potem obywatele. Wstyd! – skwitował.

Tusk: „Nie rozumiem tego”

Również Donald Tusk był pytany o prezydenckie weta. Na konferencji po spotkaniu z Nawrockim szef rządu przyznał, że – zgodnie zresztą z zapowiedzią – nie poruszał tego tematu podczas rozmowy.

Nie rozmawialiśmy o wetach. Moim zadaniem jest, żeby scalać wysiłki, dlatego nie poruszaliśmy tematów, gdzie mamy odmienne zdania – powiedział premier. – Nie rozumiem, jak można zawetować ustawę, która pomaga walczyć z pedofilią w sieci albo z rosyjską dezinformacją (…) Prezydent ma inne zdanie, nie rozumiem tego. Zdaje się, że kiedyś obiecał konfederatom, że nie będzie wspierał tego typu inicjatyw i to jest jedyne wytłumaczenie, bo innego nie znajduję (…) Wygląda na to, że weto stanie się codziennością. Tak jak się spodziewałem – dodał Donald Tusk.

Udostepnij artykul

Komentarze

Ladowanie...

Dodaj komentarz