Lawina ruszyła! On też zwrócił order po decyzji Nawrockiego. "Wspólnie z prezydentem Kwaśniewskim..."
W Ukrainie wrze, a kolejni byli prezydenci zwracają Ordery Orła Białego. To efekt decyzji Karola Nawrockiego, która wywołała polityczną burzę. "Podjąłem decyzję o zrzeczeniu się tego odznaczenia, którym miałem zaszczyt zostać uhonorowany w 1997 r." — napisał m.in. Leonid Kuczma.

W Ukrainie wrze, a kolejni byli prezydenci zwracają Ordery Orła Białego. To efekt decyzji Karola Nawrockiego, która wywołała polityczną burzę. „Podjąłem decyzję o zrzeczeniu się tego odznaczenia, którym miałem zaszczyt zostać uhonorowany w 1997 r.” — napisał m.in. Leonid Kuczma.
Nawrocki zabrał Order Orła Białego
W piątkowy wieczór 19 czerwca Karol Nawrocki poinformował o odebraniu Orderu Orła Białego Wołodymyrowi Zełenskiemu. To reakcja prezydenta na że Zełenski nadał jednej z jednostek ukraińskiej armii imię „Bohaterów UPA”. Tym samym uhonorował Ukraińską Powstańczą Armię, formację, która odpowiada za Rzeź Wołyńską. W Polsce wzbudziło to ogromny niesmak i sprzeciw w Polsce.
– Prezydent Rzeczypospolitej jest wielkim mistrzem Orderu Orła Białego i ma obowiązek stać na straży honoru tego najwyższego odznaczenia państwowego. Obowiązek ten spoczywa również na Kapitule Orderu Orła Białego. Dlatego wobec zgody prezydenta Wołodymyra Zełenskiego na nadanie jednej z jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy nazwy Bohaterów UPA po konsultacji z Kapitułą podjąłem decyzję o odebraniu Orderu Orła Białego prezydentowi Ukrainy – mówił Karol Nawrocki w filmie opublikowanym w mediach społecznościowych.
– Dziś w Polsce żyje ponad półtora miliona Ukraińców. Skala pomocy finansowej, którą przekazaliśmy walczącej Ukrainie, to miliardy złotych. Jako zwierzchnik sił zbrojnych muszę przypomnieć również, że polskie wojsko przeszkoliło tysiące ukraińskich żołnierzy. Nie możemy dziś przejść obojętnie wobec faktu, że część z nich teraz będzie służyć pod sztandarem UPA. To jest dla nas nie do zaakceptowania – mówił Nawrocki.
Zełenski zwrócił Order Orła Białego
Na reakcję ze strony Ukrainy nie trzeba było długo czekać. Zaczęło się od samego Wołodymyra Zełenskiego. – Wczoraj Prezydent Polski zauważył, że Order Orła Białego nie jest zwykłą nagrodą. Jest symbolem najwyższego zaufania Rzeczypospolitej Polskiej. Oznacza on szczególną więź z polskim państwem i szczególną wdzięczność Narodu Polskiego. Taki symbol wymaga nie tylko zasług, ale także szacunku dla wartości, które stanowią fundament naszej wspólnoty – zaczął swój obszerny wpis prezydent Ukrainy. – Dlatego, jeśli uważa się, że ten szczególny symbol może pozostać u Katarzyny II, Benita Mussoliniego i Gerharda Schrödera, to my na Ukrainie nie będziemy z tym dyskutować – dodał Zełenski i… odesłał order.
Na Zełenskim się nie skończyło. Orderów Orła Białego zrzekli się też: szef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Budanow, ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Bodnar oraz byli prezydenci Ukrainy: Petro Poroszenko, Wiktor Juszczenko, a teraz do tego grona dołączył Leonid Kuczma. „W związku z decyzją prezydenta Polski Karola Nawrockiego o pozbawieniu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Orderu Orła Białego podjąłem decyzję o zrzeczeniu się tego odznaczenia, którym miałem zaszczyt zostać uhonorowany w 1997 r.” — napisał Leonid Kuczma w oświadczeniu.
Leonid Kuczma też zwrócił Order Orła Białego
„Wspólnie z moim kolegą Aleksandrem Kwaśniewskim dokładaliśmy wszelkich starań, aby to osiągnąć. Szczególną uwagę poświęcaliśmy rozwiązaniu problemów historycznych w relacjach między naszymi narodami, czego efektem było nasze wspólne oświadczenie z 2003 r. o pojednaniu. »Wybaczamy i prosimy o wybaczenie« — tę zasadę wypracowaliśmy wspólnie z prezydentem Kwaśniewskim przy duchowym wsparciu wielkiego Polaka, papieża Jana Pawła II. Przez dziesięciolecia zasada ta się sprawdzała. Prawdziwa przyjaźń Ukrainy i Polski stała się rzeczywistością” — przekazał były polityk.
Źródło: Onet
Udostepnij artykul
