Polityka i spoleczenstwo

Była 7:13, gdy Radosław Sikorski upomniał Nawrockiego. Dosadny wpis! „Nie ma ani uprawnień, ani wiedzy...”

17 marca 2026, 08:32475 wyswietlen
Udostępnij:

W Brukseli odbędzie się posiedzenie dotyczące środowiska. Niespodziewanie Karol Nawrocki wysłał rządowi swoje… instrukcje. Radosław Sikorski stanowczo przypomniał, że prezydent przekracza swoje uprawnienia. Już w poniedziałek wieczorem Paweł Szefernaker zapowiadał, że we wtorek będziemy świadkami „ważnej inicjatywy prezydenta Karola Nawrockiego”. Okazało się, że w Pałacu Prezydenckim wysmażono stanowisko prezydenta dotyczące ETS przed zbliżającym się posiedzeniem Rady Europejskiej. – Prezydent jasno wskazuje kierunek przed posiedzeniem Rady Europejskiej: odejście od ETS. Jeśli dziś nie ma na to zgody to trzeba natychmiast ograniczyć koszty tego systemu: obniżyć ceny uprawnień, zakończyć finansową spekulację i zatrzymać ETS2, który uderzy w portfele Polaków – napisał we wtorek rano Paweł Szefernaker. Prezydent RP Karol Nawrocki wysłał do Premiera Donalda Tuska stanowisko ws ETS przed czwartkowym posiedzeniem Rady Europejskiej. 20 lat systemu ETS i efekty są jasne: Europa traci przemysł, miejsca pracy i konkurencyjność. Produkcja ucieka poza UE, a globalne emisje… rosną. pic.twitter.com/btsTmYO1GS — Karol Rabenda (@KarolRabenda) March 17, 2026 W udostępnionym piśmie Nawrocki przekonuje, „najbardziej racjonalnym rozwiązaniem z punktu widzenia interesu gospodarczego i strategicznego Europy byłoby odejście od systemu EU ETS”. – Jako prezydent RP czuję się w obowiązku podkreślić, że nie ma już przestrzeni na działania pozorne ani kosmetyczne korekty, których dokonywano w ostatnich latach. W obliczu

Była 7:13, gdy Radosław Sikorski upomniał Nawrockiego. Dosadny wpis! „Nie ma ani uprawnień, ani wiedzy...”

W Brukseli odbędzie się posiedzenie dotyczące środowiska. Niespodziewanie Karol Nawrocki wysłał rządowi swoje… instrukcje. Radosław Sikorski stanowczo przypomniał, że prezydent przekracza swoje uprawnienia.

Już w poniedziałek wieczorem Paweł Szefernaker zapowiadał, że we wtorek będziemy świadkami „ważnej inicjatywy prezydenta Karola Nawrockiego”. Okazało się, że w Pałacu Prezydenckim wysmażono stanowisko prezydenta dotyczące ETS przed zbliżającym się posiedzeniem Rady Europejskiej.

Prezydent jasno wskazuje kierunek przed posiedzeniem Rady Europejskiej: odejście od ETS. Jeśli dziś nie ma na to zgody to trzeba natychmiast ograniczyć koszty tego systemu: obniżyć ceny uprawnień, zakończyć finansową spekulację i zatrzymać ETS2, który uderzy w portfele Polaków – napisał we wtorek rano Paweł Szefernaker.

W udostępnionym piśmie Nawrocki przekonuje, „najbardziej racjonalnym rozwiązaniem z punktu widzenia interesu gospodarczego i strategicznego Europy byłoby odejście od systemu EU ETS”.

Jako prezydent RP czuję się w obowiązku podkreślić, że nie ma już przestrzeni na działania pozorne ani kosmetyczne korekty, których dokonywano w ostatnich latach. W obliczu obecnych uwarunkowań międzynarodowych Europa musi podjąć decyzje, które pozwolą odbudować i wzmocnić jej potencjał przemysłowy w tym militarny, niezbędny zarówno dla stabilności gospodarczej, jak i bezpieczeństwa naszego kontynentu, w szczególności państw frontowych, takich jak Polska – pouczał rząd prezydent. Zero zaskoczenia, że pokrywa się to z ostatnią narracją PiS. W poniedziałek Przemysław Czarnek butnie oświadczył, że daje Donaldowi Tuskowi 14 dni na przygotowanie projektu przepisów dot. wyjścia z ETS.

Na prezydenckie instrukcje dosadnym wpisem zareagował Radosław Sikorski. Jasno zasugerował, że Nawrocki wychodzi przed szereg.

– Prezydent nie ma ani uprawnień konstytucyjnych ani wiedzy, tak urzędniczej jak osobistej, do zajmowania się polityką europejską. Patriotyzmem byłoby dobre sprawowanie urzędu a nie kolejne próby zagarniania władzy – napisał szef MSZ. – Kierownicy placówek wojennych w Teheranie, ZEA i Kijowie nadal czekają na nominacje ambasadorskie – przypomniał. Nie da się ukryć, że po wyborze na prezydenta Nawrocki zachowuje się, jakby o wszystkim mógł decydować jednoosobowo – i blokuje z politycznych powodów nominacje ambasadorskie, awanse w służbach, teraz zapewne odmówi przyjęcia ślubowania nowych sędziów TK. Niech Nawrocki przypomni sobie konstytucję i zapis, że to Rada Ministrów prowadzi politykę wewnętrzną i zagraniczną Rzeczypospolitej Polskiej. I jeśli ktoś ma otrzymywać „stanowiska”, to właśnie prezydent od rządu przed swoimi zagranicznymi wyjazdami.

Udostepnij artykul

Komentarze

Ladowanie...

Dodaj komentarz