Była 15:53, gdy Szefernaker przekazał niespodziewane wieści z Pałacu. Nawrocki już się szykuje! „Dziś o 20:00...”
– Dziś o 20:00 orędzie Prezydenta RP Karola Nawrockiego – poinformował Paweł Szefernaker. Czy prezydent ogłosi swoją decyzję w sprawie SAFE? Nawrocki wygłosi orędzie Jeżeli nie mieliście planów na wieczór, to już się to zmieniło. Jak poinformował Paweł Szefernaker, dziś Karol Nawrocki wygłosi orędzie. – Dziś o 20:00 orędzie Prezydenta RP Karola Nawrockiego – ogłosił na platformie X szef gabinetu prezydenta. I tyle – nie dodał nic o temacie orędzia, ale można przypuszczać, że dotyczy ono decyzji w sprawie programu SAFE. Dziś o 20:00 orędzie Prezydenta RP Karola Nawrockiego 🇵🇱 — Paweł Szefernaker 🇵🇱 (@szefernaker) March 12, 2026 We wtorek w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie prezydenta Karola Nawrockiego i prezesa NBP Adama Glapińskiego z premierem Donaldem Tuskiem, szefem MON Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem oraz finansów i gospodarki Andrzejem Domańskim, którego tematem była prezydencka propozycja tzw. SAFE 0 proc. Ma być to alternatywa dla europejskiego mechanizmu korzystnych pożyczek SAFE, który zaciekle zwalcza PiS. Nie ma jednak wątpliwości, że cały ten prezydencki pomysł to po prostu podkładka pod weto, na które Nawrocki się zdecyduje, zgodnie z oczekiwaniami Nowogrodzkiej. Będzie weto? Marszałek Włodzimierz Czarzasty poinformował, że Sejm nie zacznie prac nad prezydenckim projektem, dopóki Nawrocki nie podejmie decyzji ws. europejskiego SAFE. Być może stąd decyzja o czwartkowym

– Dziś o 20:00 orędzie Prezydenta RP Karola Nawrockiego – poinformował Paweł Szefernaker. Czy prezydent ogłosi swoją decyzję w sprawie SAFE?
Nawrocki wygłosi orędzie
Jeżeli nie mieliście planów na wieczór, to już się to zmieniło. Jak poinformował Paweł Szefernaker, dziś Karol Nawrocki wygłosi orędzie.
– Dziś o 20:00 orędzie Prezydenta RP Karola Nawrockiego – ogłosił na platformie X szef gabinetu prezydenta. I tyle – nie dodał nic o temacie orędzia, ale można przypuszczać, że dotyczy ono decyzji w sprawie programu SAFE.
Dziś o 20:00 orędzie Prezydenta RP Karola Nawrockiego 🇵🇱
— Paweł Szefernaker 🇵🇱 (@szefernaker) March 12, 2026
We wtorek w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie prezydenta Karola Nawrockiego i prezesa NBP Adama Glapińskiego z premierem Donaldem Tuskiem, szefem MON Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem oraz finansów i gospodarki Andrzejem Domańskim, którego tematem była prezydencka propozycja tzw. SAFE 0 proc. Ma być to alternatywa dla europejskiego mechanizmu korzystnych pożyczek SAFE, który zaciekle zwalcza PiS. Nie ma jednak wątpliwości, że cały ten prezydencki pomysł to po prostu podkładka pod weto, na które Nawrocki się zdecyduje, zgodnie z oczekiwaniami Nowogrodzkiej.
Będzie weto?
Marszałek Włodzimierz Czarzasty poinformował, że Sejm nie zacznie prac nad prezydenckim projektem, dopóki Nawrocki nie podejmie decyzji ws. europejskiego SAFE. Być może stąd decyzja o czwartkowym orędziu. Wcześniej z Kancelarii płynęły głosy, że prezydent będzie się zastanawiał, bo ma na to czas aż do 20 marca.
O tym, że Nawrocki zdecydował się na blokadę pożyczek na uzbrojenie dla polskiej armii, mówił Donald Tusk już we wtorek.
– Dotarły do nas informacje o tym, że prezydent zdecydował się już, aby zawetować program SAFE. To bardzo zła wiadomość. Spytam wprost prezydenta, czy rzeczywiście tak jest? To byłby niewybaczalny błąd – mówił Tusk. – Ja jestem głęboko poruszony tymi sygnałami. Nie jestem w stanie zrozumieć, jak w obecnej sytuacji międzynarodowej można w ogóle myśleć o blokowaniu tej ustawy i środków dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Spotkam się z generałami, żeby opracować plan B, gdyby prezydent podjął taką decyzję – dodał szef rządu. Zapewnił, że „zrobi wszystko, by pieniądze trafiły do polskich zakładów zbrojeniowych”.
– Będzie to wymagało współpracy z naszymi partnerami. Będzie to trudne, ale zrobię wszystko, co możliwe – przekazał szef rządu.
Udostepnij artykul
