Polityka i spoleczenstwo

Burza po decyzji Nawrockiego! Minister Żurek ostro zareagował, nagle padło TO pytanie do prezydenta. „Jak ci nie wstyd?”

13 marca 2026, 08:36386 wyswietlen
Udostępnij:

Burza po decyzji Karola Nawrockiego trwa! Minister Waldemar Żurek rzucił nagle do prezydenta: „Jak ci nie wstyd?”. Poszło o weto programu SAFE. Weto prezydenta, Żurek nie wytrzymał Trwa polityczna burza po decyzji Karola Nawrockiego, który postanowił zawetować ustawę dotyczącą unijnego programu SAFE. Minister Waldemar Żurek ostro zareagował na jego decyzję, nagle padło konkretne pytanie do prezydenta. – Jak ci nie wstyd? – czytamy w jego poście. W opublikowanym wpisie Żurek wprost zarzucił prezydentowi, że jego działania nie służą obywatelom ani naprawie państwa. Minister wskazał m.in., że decyzje podejmowane przez obóz PiS prowadzą do blokowania reform w wymiarze sprawiedliwości oraz utrwalania chaosu prawnego. Sprawa ma szerszy kontekst polityczny. Konflikt między rządem a prezydentem dotyczy m.in. zmian w systemie sądownictwa i sposobu powoływania sędziów. W ostatnich miesiącach napięcia wzrosły po decyzjach prezydenta dotyczących nominacji sędziowskich oraz sporów wokół reform Krajowej Rady Sądownictwa. Według ministra Żurka działania prezydenta mogą prowadzić do dalszego paraliżu sądów i pogłębiać kryzys instytucjonalny. Wcześniej argumentował, że konstytucja przewiduje współpracę między Krajową Radą Sądownictwa a prezydentem w procesie nominowania sędziów, a jednostronne decyzje głowy państwa mogą być próbą rozszerzania prerogatyw poza to, co dopuszcza ustawa zasadnicza. Minister wskazuje również, że brak uzasadnienia dla takich decyzji budzi poważne wątpliwości prawne

Burza po decyzji Nawrockiego! Minister Żurek ostro zareagował, nagle padło TO pytanie do prezydenta. „Jak ci nie wstyd?”

Burza po decyzji Karola Nawrockiego trwa! Minister Waldemar Żurek rzucił nagle do prezydenta: „Jak ci nie wstyd?”. Poszło o weto programu SAFE.

Weto prezydenta, Żurek nie wytrzymał

Trwa polityczna burza po decyzji Karola Nawrockiego, który postanowił zawetować ustawę dotyczącą unijnego programu SAFE. Minister Waldemar Żurek ostro zareagował na jego decyzję, nagle padło konkretne pytanie do prezydenta. – Jak ci nie wstyd? – czytamy w jego poście.

W opublikowanym wpisie Żurek wprost zarzucił prezydentowi, że jego działania nie służą obywatelom ani naprawie państwa. Minister wskazał m.in., że decyzje podejmowane przez obóz PiS prowadzą do blokowania reform w wymiarze sprawiedliwości oraz utrwalania chaosu prawnego.

Sprawa ma szerszy kontekst polityczny. Konflikt między rządem a prezydentem dotyczy m.in. zmian w systemie sądownictwa i sposobu powoływania sędziów. W ostatnich miesiącach napięcia wzrosły po decyzjach prezydenta dotyczących nominacji sędziowskich oraz sporów wokół reform Krajowej Rady Sądownictwa. Według ministra Żurka działania prezydenta mogą prowadzić do dalszego paraliżu sądów i pogłębiać kryzys instytucjonalny.

Wcześniej argumentował, że konstytucja przewiduje współpracę między Krajową Radą Sądownictwa a prezydentem w procesie nominowania sędziów, a jednostronne decyzje głowy państwa mogą być próbą rozszerzania prerogatyw poza to, co dopuszcza ustawa zasadnicza. Minister wskazuje również, że brak uzasadnienia dla takich decyzji budzi poważne wątpliwości prawne i może prowadzić do sporów przed sądami, a nawet instytucjami europejskimi.

Weto SAFE

Wpis zakończył pytaniem. – I jak Ci nie wstyd, wetomacie? – czytamy, co odnosiło się do weta ustawy dot. programu SAFE. Nawrocki ma już na koncie więcej wet, niż Andrzej Duda przez dwie kadencje.

Program SAFE (ang. Security Action for Europe) to nowy instrument finansowy Unii Europejskiej mający zwiększyć zdolności obronne państw UE oraz wzmocnić europejski przemysł zbrojeniowy. Program został przyjęty w 2025 roku i zakłada udostępnienie nawet 150 miliardów euro w formie preferencyjnych pożyczek dla państw członkowskich.

Głównym celem SAFE jest szybkie zwiększenie inwestycji w obronność w Europie, szczególnie poprzez wspólne zakupy sprzętu wojskowego przez kilka państw UE jednocześnie. Ma to pomóc w likwidowaniu luk w zdolnościach obronnych, zwiększyć gotowość militarną Europy oraz wzmocnić europejską bazę przemysłową sektora obronnego.

Źródło: Waldemar Żurek/X

Udostepnij artykul

Komentarze

Ladowanie...

Dodaj komentarz