Sport

Andrzej Duda zrobił TO tuż przed świętami, teraz ma problem. Polskie mistrzynie ostro reagują! "Walczymy o normalność" - CrowdMedia

27 grudnia 2024, 11:04919 wyswietlen
Udostępnij:

Andrzej Duda ledwo wstał od wigilijnego stołu, a już jest o nim głośno. Justyna Kowalczyk, Monika Pyrek i inne polskie sportsmenki wystosowały specjalny apel po przedświątecznej decyzji prezydenta.

Andrzej Duda zrobił TO tuż przed świętami, teraz ma problem. Polskie mistrzynie ostro reagują! "Walczymy o normalność" - CrowdMedia

Andrzej Duda ledwo wstał od wigilijnego stołu, a już jest o nim głośno. Justyna Kowalczyk, Monika Pyrek i inne polskie sportsmenki wystosowały specjalny apel po przedświątecznej decyzji prezydenta.

Chciał mieć spokojne święta

Andrzej Duda postanowił mieć spokój przed wigilią i 23 grudnia zadecydował o odesłaniu do Trybunału Konstytucyjnego nowelizacji ustawy o sporcie. To sztandarowy projekt ministra Sławomira Nitrasa. Główną zmianą jest parytet płci w związkach sportowych. Zasada jest prosta: jeżeli zarząd związku ma powyżej pięciu członków, to każda z płci musi mieć w nim 30-proc. reprezentację.

– Na tle kwestionowanej regulacji pojawia się istotna wątpliwość konstytucyjna, czy stopień ingerencji ustawodawcy w kształtowanie struktury organizacyjnej polskiego związku sportowego nie jest nadmierny i czy – nie negując potrzeby wprowadzenia „czynnika profesjonalnego” w strukturze władzy zarządzającej polskiego związku sportowego – nie można tego rezultatu osiągnąć w sposób mniej inwazyjny – czytamy w komunikacie na stronie prezydenta.

– Prezydent RP podzielając opinię, że idea zrównoważonej płci w reprezentacji polskich związków sportowych jest słuszna i godna wsparcia, zauważa jednocześnie w uzasadnieniu wniosku, że jej wprowadzenie powinno się odbywać w sposób realny i elastyczny – dodano.

Gwiazdy sportu apelują

Na reakcję środowiska sportowego nie trzeba było długo czekać. W mediach społecznościowych czołowych polskich sportsmenek pojawił się specjalny apel, który jest zdecydowaną reakcją na ruch prezydenta. Na swoich profilach opublikowały go m.in. Justyna Kowalczyk, Monika Pyrek, Maja Włoszczowska, Magda Linette czy Katarzyna Zilmann.

– Nie walczymy o przywileje, a o normalność. Dołącz do Nas! Udostępnij nasz apel Wesprzyj wprowadzenie dobrych zmian dla zawodniczek i zawodników. Nowelizacja ustawy o sporcie wprowadza regulacje, dzięki którym międzynarodowe dobre praktyki staną się także naszym polskim standardem. Walczymy o to, aby głos zawodników został w końcu wysłuchany! To zawodnicy walczą o medale, nie instytucje… – czytamy na profilu Moniki Pyrek.

W piątek przed południem odbyła się też konferencja prasowa ministra Nitrasa, który grzmiał po decyzji Andrzeja Dudy.

– Wróciliśmy ze świąt i dostaliśmy od prezydenta Dudy prezent. Nie kryję, że to jest gorzki prezent, który nie tylko mi popsuł święta. Myślę, że termin wybrany przez prezydenta, czyli dzień przed Wigilią, kiedy oczy Polek i Polaków zwrócone są w stronę domów rodzinnych, nie był przypadkowy. Chyba trochę wstydliwie próbował wybrnąć z kłopotliwej dla nas wszystkich sytuacji — mówił minister sportu o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego nowelizacji ustawy o sporcie.

Źródło: Wp.pl

Udostepnij artykul

Komentarze

Ladowanie...

Dodaj komentarz